Na czym polega zmiana mocy przyłączy?
- Szczegóły
Większość dostępnych obecnie urządzeń, z których korzystamy każdego dnia, jest zasilanych energią elektryczną. W przypadku zwiększenia ich ilości lub wymiany starych elementów na nowsze, ale bardziej energochłonne, potencjalnym zagrożeniem staje się zbyt niska moc przyłączeniowa. Jej rezultatem jest m.in. "wybijanie" korków. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Czym jest zmiana mocy przyłączeniowej?
Na początek warto wyjaśnić czym jest moc przyłączeniowa. Według fachowego nazewnictwa jest to moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci elektroenergetycznej zgodnie z warunkami umowy o przyłączenie. W praktyce chodzi o ilość energii zużywanej podczas eksploatacji całej instalacji elektrycznej.
Jak już wspomnieliśmy moc przyłączeniowa, z której korzystamy z czasem może okazać się niewystarczająca. Powodem tego jest np. zamontowanie klimatyzacji, zastosowanie energochłonnych urządzeń lub zamontowanie fotowoltaiki - fotowoltaika Ełk. W takim momencie konieczne staje się zwiększenie mocy przyłączeniowej. Kluczowe znaczenie ma więc skontaktowanie się z dostawcą energii w celu wprowadzenia zmian.
Zmiana mocy przyłączeniowej – co warto wiedzieć?
Warto pamiętać, że zmiana mocy przyłączeniowej w większości wypadków nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku.
W ciągu trzydziestu dni od otrzymania stosownego dokumentu operator jest zobowiązany do przesłania warunków, jakie musi spełnić instalacja elektryczna, by możliwe było zwiększenie jej mocy. Należy jednak dodać, że to po stronie odbiorcy leży sprawdzenie instalacji elektrycznej i wprowadzenie ewentualnych zmian. Niekiedy wystarczająca okazuje się wymiana bezpieczników. W innych przypadkach konieczny może być bardziej zaawansowany remont.