Na czym polega proces modernizacji rozdzielnic elektrycznych?
- Szczegóły
Rozdzielnica elektryczna to urządzenie służące do sterowania i dystrybucji energii elektrycznej w budynku. Składa się z serii przełączników, bezpieczników, wyłączników i innych elementów, które pozwalają domownikom kontrolować przepływ prądu. Podłączenie takiej rozdzielnicy jest finałowym etapem montażu całej instalacji elektrycznej. Dowiedz się, na czym dokładnie polega to zadanie i czy warto podjąć się go samodzielnie.
Samodzielnie czy z pomocą elektryka – jak zamontować rozdzielnicę elektryczną?
Podłączenie rozdzielnicy elektrycznej wbrew pozorom nie jest proste. Wymaga odpowiedniej wiedzy, a przynajmniej doświadczenia w zakresie elektryki. Z tego powodu Ci, którzy nie mają doświadczenia w tego typu pracach, ze względów bezpieczeństwa powinni zlecić je elektrykowi. W Giżycku taką usługę oferuje moja firma Voltar.
Jak wygląda montaż rozdzielnicy elektrycznej?
Montaż rozdzielnicy elektrycznej należy rozpocząć od wyłączenia głównego źródła zasilania. Następnie trzeba dokładnie zaplanować ilość modułów i rozmieszczenie obwodów. Najlepiej postępować zgodnie ze schematem dołączonym do produktu. Dalej za pomocą wkrętów należy przymocować do ściany szynę będącą podstawą rozdzielnicy. Po wykonaniu tej czynności można przejść do łączenia instalacji. Pracę warto rozpocząć od podłączenia przewodu głównego, a w dalszej kolejności pozostałych obwodów.
Przyłączeń należy dokonywać za pomocą izolowanych zacisków lub złączy. Koniecznie trzeba też zadbać o zabezpieczenia w postaci wyłączników nadmiarowo-prądowych, wyłączników różnicowoprądowych, ograniczników poboru mocy czy też ograniczników przepięć. Na koniec, przed włączeniem zasilania należy jeszcze sprawdzić połączenia pod kątem poprawności izolacji i szczelności.