Jak dobrze oświetlić obiekty przemysłowe?
- Szczegóły
Hale przemysłowe to obiekty, które zazwyczaj są wykonane z elementów stalowych bez otworów okiennych lub z niewielkimi oknami, przez które wpada do pomieszczenia niewiele światła. Ze względów bezpieczeństwa, ale także w trosce o zdrowie pracowników niezbędne jest wykonanie oświetlenia sztucznego, pozwalającego na prawidłowe wykonywanie obowiązków.
Natężenie światła
Mogłoby się wydawać, że każda hala przemysłowa lub magazyn wyglądają tak samo. Nic bardziej mylnego. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz mając na uwadze charakter wykonywanej pracy przez zatrudnionych pracowników, należy dopasować natężenie światła i wykonać instalację elektryczną tak, aby wpisywała się w bieżące potrzeby. Zgodnie z przepisami BHP przestrzeń w zależności od przeznaczenia można oświetlić, stosując 100 luksów w ciągach komunikacyjnych, do nawet 1000 luksów na stanowiskach wymagających dużej precyzji. W projektowaniu instalacji ważne jest rozmieszczenie źródeł światła oraz takich ich dobór, aby nie powodował negatywnego działania na oko pracownika.
Istotne parametry światła w halach przemysłowych
Obok natężenia światła bardzo ważny jest współczynnik oddawania barw CRI, który dla każdego urządzenia świetlnego jest inny. Jest on szczególnie istotny, w pomieszczeniach, w których duże znaczenie ma odzwierciedlanie barw. Wskaźnik ten jest opisywany w skali 1-100, przy czym wartość 100 oznacza całkowite odzwierciedlenie kolorów i odpowiada światłu dziennemu. Bardzo ważna jest też temperatura barwowa, która wpływa na wydajność pracy oraz samopoczucie pracowników. Wyróżniamy dwie barwy: ciepłą i zimną.